Odpadki – smeti ali surovine in vir energije? – stanje v Sloveniji in izzivi bodočega razvoja
Letošnje Okoljsko srečanje smo zasnovali kot nadaljevanje lanskoletnega zelo uspešnega srečanja, zato se bomo še naprej posvečali ravnanju z odpadki. Odpadki so v današnjem modernem svetu postali pomemben vir surovin in energije in zagotovo niso več smeti. Pospešen razvoj snovne in energetske učinkovitosti v kombinaciji z večjo izrabo obnovljivih virov energije prestavlja temeljni element prehoda v krožno gospodarstvo in nizkoogljično družbo. Za Slovenijo je to priložnost za zagon in dodatni razvoj celotnega gospodarstva. Izredno me veseli, da strateški dokumenti Republike Slovenije, kot je predlog novega Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN), uvrščajo snovno in energetsko učinkovitost kot prvo in prednostno področje energetske politike. Ob današnjem hitrem tehnološkem razvoju, bodo nove tehnologije ključnega pomena za uspešen boj proti podnebnim spremembam. Omogočati bodo morale doseganje ciljev s stroški, ki jih bo gospodarstvo še lahko preneslo. V boju proti podnebnim spremembam nas mora voditi načelo, da se bodo od nas pričakovala konkretna dejanja, ki zagotovo ne bodo enostavna. Trend zmanjševanja uporabe okolju neprijaznih fosilnih virov energije zahteva oblikovanje politik in ponujanje rešitev, ki bodo temeljile na dobrem poznavanju ostalih možnosti razvoja. Pri tem se je treba zavedati novih priložnosti v izkoriščanju urbanega okolja kot energetskega sistema. Dolgoročno gledano v trajnostnem razvoju urbanega okolja obnovljivi viri energije nimajo alternative. Poleg tega bi opozoril še na odpadke, ki se jih ne da reciklirati, so pa lahko z ustrezno politiko pomemben lasten energetski vir vsakega mesta in jih je smiselno energetsko izkoristiti. V svetovnem merilu smo na področju ravnanja z odpadki priča ogromnim, lahko rečemo tudi tektonskim spremembam glede na preteklo prakso. Nekdanja, netrajnostna praksa nenadzorovanega odlaganja odpadkov se je spremenila v ekološko bolj sprejemljivo zmanjševanje količine odpadkov, njihovo predelavo in energetsko izrabo. Spremembe so odprle vrata novi in ekonomsko močni dejavnosti trajnostnega ravnanja z odpadki. V razvitih državah se odpadki obravnavajo kot potencialni materiali za recikliranje in vir energije, upravljanje z njimi pa je postalo ena od osrednjih tem lokalnega in globalnega trajnostnega razvoja. Ozaveščenost in odprtost za nove pristope je ključna za uspeh programov trajnostnega ravnanja z odpadki. To se nanaša na vse pomembne deležnike na lokalni in državni ravni. Po podatkih iz podjetja Wien Energie (ekvivalent podjetju Energetika Ljubljana) se na Dunaju, v specializiranih obratih na letnem nivoju, predela okrog 900.000 ton odpadkov in se iz njih pridobi 1.500 GWh koristne toplote za sistem daljinskega ogrevanja.Za primerjavo enota TE-TOL na leto povprečno proizvede 1.100 GWh vroče vode, 150 GWh pare in 405 GWh električne energije.
Letošnje Okoljsko srečanje predstavlja nadaljevanje izjemno uspešnih preteklih srečanj, katerega cilj je krepitev in spodbujanje vseh, ki si na delovnih mestih, aktivno prizadevamo za dvig gospodarske konkurenčnosti, da bo le ta temeljila na kulturi okoljske, snovne in energetske odgovornosti.
Na letošnjem Okoljskem srečanju bomo obravnavali sledeče teme:
Podobno kot doslej so ključni poudarki letošnjega Okoljskega srečanja izkušnje iz prakse, ki jih bodo z nami delili slovenski gospodarstveniki. Predstavili nam bodo konkretne projekte in bodo kritično spregovorili o izzivih bodočega razvoja. Nadaljevali bomo s predstavitvami podjetij, ki so za svoja prizadevanja in izvedene projekte že prejeli nagrade na preteklih Okoljskih srečanjih. Večkrat sem že poudaril, da pot do uspeha zahteva individualizacijo odgovornosti, jasne in merljive cilje za doseganje rezultatov, ki temeljijo na okolju prijaznih tehnologijah in pozitivnih finančnih učinkih. Uskladitev interesov med državo, lokalnimi skupnostmi, državljani in gospodarskimi akterji oblikuje trdno osnovo, ki je potrebna za razvoj trajnostne infrastrukture. Predpogoj za trajnostno infrastrukturo je kontinuirano in sistematično preverjanje ter odločanje glede umeščanja različnih dejavnosti v prostor iz več vidikov hkrati, in usklajevanje teh vidikov na ravni namenske rabe prostora, varstva okolja, blaženja učinkov podnebnih sprememb, rabe energije ter interesov različnih uporabnikov prostora.
Okoljsko srečanje je strokovni dogodek na visoki ravni, ob tem pa bomo poskrbeli za dovolj priložnosti tudi za osebno izmenjavo izkušenj. Upam, da se nam boste pri tem pridružili tudi vi!
©2018 Časnik Finance, d. o. o. Poslovna akademija Finance