dr. Boris Sučić, univ. dipl. inž. el. – predsednik komisije za Okoljske nagrade
Glavna področja njegovega dela so upravljanje z energijo, ravnanje z okoljem, podpora odločanju v energetiki in industriji, modeliranje in optimizacija energetskih procesov ter celovito načrtovanje v energetiki. Poleg tega je tudi vodja izobraževanja za energetske menedžerje po programu EUREM in avtor številnih znanstvenih prispevkov, ki so bili objavljeni v mednarodnih in domačih znanstvenih revijah in konferencah, ter avtor priročnikov za različna izobraževanja in usposabljanja. Številne praktične izkušnje si je pridobil kot vodja ali član skupine ob izvedbi več domačih in mednarodnih projektov predvsem s področja energetske učinkovitosti in izvedbi več kot 100 energetskih pregledov v industriji in stavbah.
prof. dr. Viktor Grilc, u.d.i. kem. tehnol., Kemijski institut Ljubljana
je rojen l. 1949 v Ljubljani, diplomirani inženir kemijske tehnologije in doktor tehniških ved (Univerza v Bradfordu, Anglija). Nekdanji razvojno-raziskovalni svetnik v Laboratoriju za okoljske vede in inženirstvo na Kemijskem inštitutu v Ljubljani in izredni profesor za kemijsko inženirstvo in ekološko tehnologijo na ljubljanski univerzi; sedaj predava na Visoki šoli za varstvo okolja v Velenju. Član Delovne skupine za varstvo okolja pri Evropski federaciji kemijskih inženirjev in član Strokovne komisije za izbor okoljskih poslovnih nagrad Evropske unije. Sodeloval je pri pripravi številnih predpisov, operativnih programov in študij s področja varstva okolja, bilanc in katastrov odpadkov v RS ipd.. Strokovna področja: ukrepi za zmanjšanje onesnaževanja, ukrepi integriranega varstva okolja, uvajanje čiste proizvodnje in čistih tehnologij, preprečevanja in ravnanje z odpadki, ogljični oddtis, zero waste ipd. Publicistična dejavnost: ok. 220 objavljenih del in referatov, 110 raziskovalnih poročil, 6 patentov, mentorstva: 3 doktorati, 19 magisterijev in 106 diplom (gl. Cobiss št. 03072).
prof. dr. Peter Novak, Energotech d.o.o.
je univerzitetni diplomirani inženir strojništva, doktor tehniških znanosti. Raziskovalno področje: prenos toplote in snovi v stavbah in napravah v stavbi, sončna energija, planiranje energetike, tehnika za okolje. Strokovno področje: ogrevalne in klimatizacijske naprave, daljinsko ogrevanje, naprave za uporabo obnovljivih virov energije, energetska politika, varstvo in izboljšanje človekovega okolja, usklajeni ekonomski in socialni razvoj. Upokojeni redni profesor za: ogrevanje, hlajenje in klimatizacijo; obnovljive vire energije in varstvo okolja, gradbene instalacije, energijo in okolje. Trenutni pa podpredsednik Znanstvenega sveta pri Evropski agenciji za okolje, član usmerjevalega komiteja za okoljske nagrade EBAE – Brussell, prokurator svetovalnega podjetja ENERGOTECH, znanstveni sodelavec Inštituta VITES, MIK Celje in Fakultete za tehnologije in sisteme (FTS) v Novem mestu, zaslužni profesor FTS, zaslužni član ASHRAE, častni član IIR, REHVA, dobitnik Zlate medalje REHVA, 2010 najvišje evropsko priznanje za življenjsko delo v stroki in častni član drugih domačih organizacij, kot so ZITS, SLOSE, SITHOK-a… Publicistična dejavnost: nad 300 publiciranih del in referatov na kongresih, 25 projektov, 28 konstrukcij, 91 raziskovalnih poročil, 18 doktoratov, 27 magisterijev, 100 strokovnih diplom, 345 univerzitetnih diplom. Bibliografija v COBISS pod št. 00956.
Nataša Černila Zajc, Eko sklad
Diplomirala in magistrirala s področja ekološkega inženirstva na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo, Univerze v Ljubljani. Poklicno pot je pričela v industriji in nadaljevala v javnem podjetju Snaga, kjer se je ukvarjala s področjem odpadkov ter odpadnih in izcednih vod. Od leta 2004 je zaposlena na Eko skladu, Slovenskem okoljskem javnem skladu, kjer od leta 2010 dalje vodi sektor za kreditiranje.
Veilma Fece, Gorenje d.d.
Vilma Fece se je v začetku leta 1981 kot kemijska inženirka zaposlila v Gorenju v oddelku kemijske tehnologije ter leta 1985 oblikovala in vodila nov oddelek Varstvo okolja. Leta 2003 so oddelku varstva okolja pripojili še področje varnega in zdravega dela ter področje požarne varnosti. Enovito področje vodi kot direktorica v matičnem podjetju Gorenje,d.d. ,obenem pa skrbi za strokovni del vseh treh varnosti tudi v hčerinskih gorenjevih podjetjih po celem svetu. Konec tega leta bo zaključila svojo službeno pot. Vsa leta se je dodatno strokovno izobraževala, pridobila pa tudi naziv magistrica znanosti s področja varstva okolja. Je aktivna članica različnih komisij, združenj, društev s področja varstva okolja ter varnega in zdravega dela v Sloveniji in tujini, ter habilitirana predavateljica varstva okolja na Univerzi Maribor. Je registrirana raziskovalka v Raziskovalni skupini Gorenje in avtorica oz. soavtorica številnih raziskovalnih nalog, člankov in drugih prispevkov.
Antonija Božič Cerar, Gospodarska zbornica Slovenije
je diplomirala iz metalurgije na Montanistiki FNT, Univerze v Ljubljani. Od 2002 je delala kot samostojna svetovalka v službi za varstvo okolja pri GZS. Pri svojem delu se srečuje s področjem industrijskih emisij, preprečevanja nesreč z nevarnimi snovmi, odpadki kot tudi s pomenom prostovoljnih pobud kot so sistemi ravnanja z okoljem v skladu z zahtevami standardov ISO 14001 in EMAS ter okoljsko označevanje proizvodov. Preden je pričela z delom na Gospodarski zbornici Slovenije je bila zaposlena na Ekoskladu pri ocenjevanju okoljskih projektov iz industrije in njihove priprave za financiranje. Svoje prve delovne izkušnje je dobila v jeseniški železarni in nato v Acroniju kot vodja oddelka za varstvo okolja.
Boštjan Podkrajšek, Zavod za varstvo pri delu
je leta 1999 diplomiral na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo, Univerza v Ljubljani, smer analizna kemija. Kot mladi raziskovalec je svoje znanstveno-raziskovalno delo začel izvajati v Laboratoriju za analizno kemijo na Kemijskem inštitutu v Ljubljani, kjer je na področju atmosferske kemije in onesnaženja okolja leta 2004 tudi doktoriral. Svoje znanstveno delo je predstavljal na različnih mednarodnih konferencah iz področja atmosferske kemije in iz področja kromatografije, sodeloval v bilateralnih projektih s partnerji iz Avstrije in ZDA ter svoje znanje izpopolnjeval tudi na večmesečnih obiskih v tujini (Nemčija, Poljska). Leta 2005 se je zaposlil kot vodja Laboratorija za ekologijo in toksikologijo na ZVD Zavod za varstvo pri delu d.o.o., Ljubljana, kjer različnim podjetjem nudijo vse potrebne meritve, strokovna mnenja in izobraževanja s področja okolja, predvsem meritve kakovosti zraka (meritve emisij in imisij, meritve kemičnih snovi v delovnem okolju in bivalnem okolju,…). V sklopu izvajanja teh nalog je v zadnjih 12 letih sodeloval z več kot 100 podjetji v Sloveniji, kjer je spoznal tako probleme kot dobre prakse podjetij pri izvajanju ukrepov za čistejše okolje.
Borut Hočevar, Časnik Finance
ima več kot dvajset let novinarskih in uredniških izkušenj, največ pri časniku Finance, nekaj let pa tudi pri Dnevniku in Žurnalu. Prilogi Financ Okolje in energija se je pridružil v začetku leta 2014, pred tem je na različnih mestih kot novinar in urednik spremljal zlasti gospodarstvo. Univerzitetni diplomirani ekonomist je bil tudi samostojni podjetnik, prek deset let pa je bil zaposlen v bankah, večinoma v oddelkih zakladništva.
©2018 Časnik Finance, d. o. o. Poslovna akademija Finance